Цикл уроків з української мови в 4 класі

 

Тема. Повторення вивченого про іменник.

Мета. Повторити, закріпити і поглибити знання учнів про іменник, його

       значення   і  граматичні ознаки. Вдосконалювати вміння розпізнавати

        іменники в тексті серед  інших   частин мови. Розвивати мовне чуття,

       мову учнів, збагачувати її, удосконалювати мовний словниковий запас.

      Виховувати інтерес до предмета, любов до рідної мови.

Обладнання.  Підручник «Українська мова» 4 кл. М.Д. Захарійчук,  А.І.Мовчун;  тлумачний словник,  опорні  таблиці, картки з завданням для групової роботи.  

Тип уроку. Урок – мандрівка, комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Вліво-вправо поверніться,

   Туди-сюди усміхніться.

Девіз уроку:  «Знаєш сам – допоможи другові»

       (Учитель)                     (Учні)

       Сидимо …                   рівно.

       Пишемо…                    гарно.        

       Слухаємо…                 уважно.

       Відповідаємо…           точно.                

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1)  Інтерактивна права «Мозковий штурм».

         – Діти, з чого складається наше мовлення? (З речень)

         – Які бувають речення за метою висловлювання та інтонацією? (Розповідні, питальні, спонукальні, окличні, неокличні). Наведіть приклади (Приклади учнів).

         – Як групуються слова у мові?

         – За якими ознаками?

ІІІ. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Недалеко від країни, в якій править мудра королева Фонетика є ще одне чудове королівство, яким править королева Морфологія. Це королівство дуже велике, і тому воно поділяється на десять князівств. Ось сьогодні ми будемо мандрувати до першого – князівства речей, де керує Іменник.

1. Щоб потрапити  до князівства необхідно виконати каліграфічну хвилинку. Ця хвилинка допоможе вам придбати квиток на автобус, який вирушає до князівства.

 Каліграфічна хвилинка 

 лял  ямя  ал  ов

Як намистини диво калинове – частини мови

Іменник. Він узяв собі на плечі велике діло  - називати речі…  

2. Отже, у кожного квиток, і ми можемо сісти і поїхати, а для цього необхідно скласти таблицю. Іменник – частина мови...

Під час подорожі по князівству ми будемо вчитися розпізнавати іменними в тексті серед інших частин мови.

3. Зупинка  «Пригадай-ка»

Вправи 97 ,98(Знайти в тексті іменники. Виписати їх групами).

Інтерактивна модель роботи в групах «Один – вдвох – всі разом».

І група виписує загальні та власні назви.

ІІ група іменники, що означають істот і неістот.

Визначити рід виділених іменників.

– Рід якого іменника ви не змогли визначити? Чому? Докажіть.

4. Зупинка «Запам’ятай-ка».

Працюємо разом. Читаємо правило на с. 49.

5. Зупинка «Думай-ка».

Колективна робота. Уточнення предметності іменників.

Наведіть приклади іменників, що означають назви предметів, які можна побачити, уявити, помацати чи почути.

–                          А які іменники означають те, про що можна лише подумати? Чи є між ними щось спільне?

–                          Які питання поставите до іменників «любов», «зелень», «холод», «біль», «боротьба»?

Висновок: Іменники у граматиці можуть виражати назви: конкретних предметів, речей – стіл, вікно; істот і рослин – хлопець, огірок,  явищ природи – сніг, вітер; дії або стану – читання, біг, хоробрість; абстрактних понять – радість, краса, юність, веселість.

6. Зупинка «Перевіряй-ка».

Самостійна робота за вправою 99.

Картки з висновками (читають в групах ).

(Учні обмінюються зошитами)

На цій зупинці трапилося непередбачене. Один із пасажирів загубив «квиток». Мабуть, в самостійній роботі були допущені помилки. Ми відправимося далі, якщо дамо відповіді на додаткові питання.

7. Зупинка «Відпочивай-ка».

                                             Фізкультхвилинка

8. Зупинка «Словознай-ка».

Словникова робота

Телефонапарат із сигнальним дзвінком і трубкою для розмови. Телефони є настінні, настільні, стільникові.

– До якої частини мови належить слово телефон? Доведіть.

– Перевірте написання цього слова за орфографічним словником, назвіть орфограму в цьому слові.

9. Зупинка «Запам’ятай-ка».

Робота з картками. Самостійна робота.

– Визнач, до якого роду належать слова сад, дорога, поле, лоб, серце, рука. А окуляри, сани?

– Як ми визначаємо рід іменників?

Іменники в однині мають форму чоловічого, жіночого і середнього роду:

                                  лікар,  дівчина,  море

Іменники мають рід.

Визначати його вчись.

Якщо додаси «мій» і «він» -

Чоловічий буде рід.

     А жіночий дуже просто –

     «Моя», «вона»: мама, ложка.

     «Моє», «воно» - це середній:

     Поле, сонечко і небо.

ІV. Підсумок уроку.

Ось ми і закінчуємо нашу мандрівку до князівства, в якому править Іменник.

Зупинка «Пограй-ка». Гра «Сонечко».

Учень починає говорити правило з теми «Іменник», другий бере першого за руку і говорить правило, яке ще не було сказано. В кінці всі піднімають руки вгору – сонечко посміхнулося, бо ви, діти, знаєте все про іменник.

V. Домашнє завдання.

Вправа 100.

 

Тема. Іменники-синоніми та іменники-антоніми. Слова, що звучать і

            пишуться однаково.

Мета. Закріпити  знання    про    іменники-синоніми,    іменники-антоніми, 

       іменники-омоніми. Збагачувати словниковий  запас  учнів, розвивати їх

       мовлення. Виховувати інтерес до слова.

Обладнання.  Підручник «Українська мова»4 кл., М.Д. Захарійчук,  А.І.Мовчун; картки з практичними завданнями.

Тип уроку. Урок – діалог, комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу.

– Продзвенів для всіх дзвінок –

   Час почати наш урок.

ІІ. Хвилинка каліграфії

ім он ом ин

Синоніми          антоніми     омоніми

ІІІ. Словниковий диктант.

Дитина, заєць, Дніпро, джміль, ведмідь, Мурко, козак, Різдво, Карпати, завдання.

Підкресліть орфограми.

IV. Перевірка домашнього завдання.

Вправа 101

а) зачитування іменників, виписаних з тексту вправи, визначення їх роду.

б) поетична хвилинка(на картках)

         – Хто вивчив вірш Д.  Білоуса про частини мови?

V. Повторення і закріплення  вивченого про іменник.

1. Вибірковий диктант (за матеріалами вправи 101).

Виписати іменники-антоніми парами.

Висновок: Антоніми – це слова з протилежним значенням. Антоніми

                   утворюються поєднанням лише двох слів.

радість – сум

любов – ненависть

щастя – горе

купівля – продаж

–       Яка роль антонімів у мові?

  Наявність антонімів свідчить про багатство мови. Мова  стає виразною та яскравою.

2. Робота у групах.

Відгадайте загадки і знайдіть у них слова-антоніми.

І група                          Вдень сліпа, вночі зряча,

                                      Ловить мишей, а не кіт.

                                                                  (Сова)

                                      Зимою біле,

                                      Весною чорне,

                                      Літом зелене,

                                      Осінню стрижене.

                                                                  (Поле)

ІІ група                         Влітку плаття одягає,

А взимку все скидає.

                            (Дерево)

Вдень блідніє,

А вночі ясніє.

                            (Місяць)

·        Діло, справа, робота, праця, труд.

–       Що це за слова? (Синоніми)

Термін «синонім» походить від грецького слова, що означає «однойменний». (Синоніми – це слова, близькі або однакові за значенням, але різні за звучанням)

         – Навіщо нам синоніми? ( Синоніми роблять нашу мову багатшою і виразнішою)

Велика кількість синонімів уможливлює уникнення повтору в межах речення і тексту. Ми виразніше висловлюємо свої думки і почуття.

Виконання Вправи 102. Опрацювання правила на с.50

Фізкультхвилинка.

Хвилинка-цікавинка (за матеріалами вправи 103).

Прочитай текст. Розкажи, як слова стають багатозначними.

Омоніми – слова, однакові за звучанням і написанням, але нічим не пов’язані за змістом.

Омоніми – однозвучні слова,або слова-тезки – виникли у мові з різних причин.

Ключ – прилад, що відмикає замок

Ключ – зграя журавлів у небі

Бал – танцювальний вечір

Бал – оцінка

Лавка – меблі

Лавка - крамниця

4.  Робота в групах.

1) Допишіть прислів’я у групі. Підкресліть антоніми.

 1 група – Праця  людину годує, а …

                  Чим нива гарніша…

 2 група – Нових друзів наживай, а …  

                  З поганої трави…

2) Підкреслити антоніми.

1 група – Незнайко на печі лежить, а знайко  по дорозі біжить

2 група – Вчений іде, а неук слідом спотикається

5. Розбір іменників як частини мови

- Придумайте речення із словом портрет.

Аналізоване слово? (Портрет).

1)    Частина мови? (Іменник).

2)    Власна чи загальна назва? (Загальна).

3)    Назви істоти чи неістоти? (Неістоти).

4)    У якому значенні вжито: прямому чи переносному? (Прямому)

5)    Рід? (Чоловічий)

6)    Число? (Однина)

7)    З яким словом зв'язок у реченні?

8)    На яке питання відповідає? (Що?)

10) Яким є членом речення – головним чи другорядним? (Другорядним)

VІ. Підсумок уроку.

Гра-конкурс «Хто більше?»

У конкурсі беруть участь дві команди, котрі отримують чистий аркуш паперу( 2 ряди). Команди передають аркуш учасникам, записують іменники, що означать почуття, риси характеру, події, явища, властивості. Хто запише найбільше іменників – той переможець.

VІІ. Домашнє завдання.

Вправа 104.  

 

Т е м а. Відмінювання іменників.

М е т а. Ознайомити учнів із системою відмінків іменників, з відмінюванням як зміною форм слова; виробляти вміння відмінювати іменники в однині та множині, визначати відмінки; розвивати пам'ять, увагу, мислення та вміння користуватись книжкою. Виховувати любов до природи, вчити відчувати її красу.

Обладнання. Підручник «Українська мова»4 кл., М.Д. Захарійчук,  А.І.Мовчун;  таблиця    «Відмінювання іменників», дерево, ребус, гра "Знайди свій відмінок".

Тип уроку. Урок комбінований.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

                   Ось дзвінок нам дав сигнал

                   Працювати час настав,

                   Тож і ми часу не гаймо,

                   Урок мови починаймо!

А щоб рідна мова нам допомогла своїми вправами, вказівками, підказувала нам вірний шлях для виконання вправ, ми до неї звернемось із невеличким проханням.

                   Мово українська, мово наша мила!

                   Допоможи нам школярам,

                   Щоб ми всі шанували рідну мову

                   І пісню любу, милу, пречудову…

                   Щоб солов’їну ми її повік любили

                   І рідним словом вільно говорили!

ІІ.  Перевірка домашнього завдання.

А чи чули ви, що щось зашелестіло в класі?

Так, це осінні, пожовклі кленові листочки шепочуться між собою і я бачу, що це дерево з'явилося у нас в класі не спроста, це мабуть мова нам цікаві завдання принесла.

А чи бачите ви, що листочки ледь тримаються, вітерець їх трохи  торкне і почнуть вони кружляти в осінній заметілі.

А ось і перший листочок, що ж він нам за завдання приніс? (загадка).

Загадка - перший листочок.

Хто ти? Що? Твоє ім'я? Іменна моя сім'я. Знають всіх в ній поіменно, А зовуть сім'ю... (іменник).

Як кожна сім'я має своє родовідне дерево, так і іменник має своє.

Кожна гілочка на цьому дереві слугує опорою такої частини мови як іменник.

Опадає наступний кленовий листочок.

То над чим ми з вами працювали на минулому уроці? (над темою іменник).

Індивідуальні завдання на картках (різнокольорове листя клена, на зворотній стороні якого завдання).

«Мозковий штурм» - Дітки, давайте пригадаємо правило:

• Що таке іменник? (Іменник - це частика мови, що означає назву предмета і відповідає на питання: хто? або що?).

• Іменники можуть бути... (Назвами істот (хто?) і не істот (що?).

• А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).

• Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).

• Іменники мають... (Числа - однина, множина).

• Іменники змінюються…(за родами)

А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це іменник. А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число.

ІІI. Повідомлення теми уроку. Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомлення з відомостями про відмінки і відмінювання іменників.

 — Серед граматичних ознак іменника є: "змінюється за питаннями". Сьогодні ми детально зупинимось на цій ознаці.

—      Предмети, які нас оточують, різні за формою, наприклад, дерева бувають високі, низькі, товсті й тонкі, гіллясті й стрункі. Слова, як і предмети, також можуть мати різні форми, якщо в них змінюється лише закінчення, а основне значення залишається незмінним. Наприклад, слово дуб має різні форми: дуба, дубу, дубом, на дубі, дуби, дубами. (Ці слова записуємо на дошці).

Така зміна закінчень іменників за питаннями називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками.

2. Розповідь учителя.

Іменники мають сім відмінків. Шість з них відповідають на певне питання. Сьомий, кличний відмінок, не відповідає на питання. Він використовується у звертаннях.

—      Відшукайте це правило у підручнику. Прочитайте його самостійно. Запам'ятайте.

3. Робота з таблицею вправа 113.

4. Робота на дошці.

Ой! Діти дивіться хто до нас завітав! Вірно це пташка. А  ким є пташка для людей? (птахи - друзі людей).

Давайте провідміняємо слова пташка, друзі.

5. Виконання вправи 115. Опрацювання правила на с.55

                   Хтось там бачу притомився

                   І на парту похилився.

                   Треба всім нам дружно встати,

                   Фізкультпаузу почати.

Фізкультхвилинка

                   Чух – Чух – чух - чух!

                   А на дворі дощик вщух.

                   До веселочки руки здіймемо,

                   Танцювати хутчіш почнемо.

                   Чок – чок – чок – чок!

                   То носок, то каблучок.

                   У долоньки плескать будемо,

                   Зразу втому позабудемо.

                   Танцювали – відпочили,

                   Працювати захотіли.

  6. Виконання вправи 114.

  7.  Метод «Пошук скарбів». Гра «Знайди свій відмінок»

Учні отримують роздавальний матеріал, картки на яких написані відмінки і слова. Учні повинні знайти слово відповідно до відмінка.

ІV.    Домашнє завдання. (Вправа 116.) визначити відмінок слів– на 4 – 9 балів, на 10 – 12 балів  провідміняти 2 слова на вибір.

V.      Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

         –  Скільки ж відмінків мають іменники?

         – Скільки відмінків відповідають на певні питання?

–       Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями? (Відмінювання.)

–       Скільки всього є відмінків? (7.) Назвіть за порядком.

–       Що означає "провідміняти слово"? Провідміняйте слово дорога.

–       Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника? (Поставити запитання).

–       Яка форма іменників є початковою? (Форма називного відмінка однини.)

Ось зібралися усі:

Сім братів, відмінків сім

Бережуть, любові гідну,

Нашу мову з вами рідну.

                           (Д. Білоус)

 

Тема. Закінчення іменників у родовому відмінку однини.

Мета. Ознайомити   учнів   із   правописом    іменників   чоловічого   роду у

     родовому відмінку однини; формувати вміння і навички  користуватись

    орфографічним словником    для   перевірки   закінчення таких іменників;

    розвивати словниковий запас    учнів;  виховувати активність, любов та

    повагу до рідної мови, прагнення оволодівати нею.

Обладнання.  Підручник  «Українська мова»4 кл. М.Д. Захарійчук,  А.І.Мовчун; орфографічний словник, кошик  із  осіннім   листям  від  красуні  осені, на  яких написані завдання,  картки для групової роботи, звертання красуні осені.

Тип уроку. Урок-дослідження,  комбінований.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався,

Тож ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

Девіз уроку.

Хто поважає рідну мову – вживає всі слова безпомилково.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вступна бесіда.

1. Мотивація навчальної діяльності.

         – Чи ви бували, діти, в осінньому лісі?

–       Який настрій викликав у вас ліс?

 Легкий шум я відчула йдучи вчора по кленовій алеї додому. Тихий шелест сухого темного листя… Я побачила гарну красуню. Вона передала мені кошик і зникла. В кошику на листочках записані завдання для вас. Лише виконавши їх, ми зможемо відгадати її ім’я.

2. Каліграфічна хвилинка.

Тут написане одне із завдань. Це прислів’я. потрібно на місці крапок поставити потрібні за змістом слова з довідки в необхідному відмінку і визначити цей відмінок.

Людина, яка не любить рідної … , якій нічого не промовляє рідне … , - це людина без … і …  . (В. Сухомлинський)

Довідка: мова, слово, рід, плем’я.

 

 

3. Самостійна робота учнів.

4. Перевірка правильності виконання завдання.

5. Заохочення

(за правильну відповідь учні одержують кленові листя)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота на індивідуальних картках.

2. Гра-мовчанка «Впізнай відмінок» (з іншими учням).

«Мозковий штурм» перед грою:

–       Який відмінок називає себе гордим і чому? (Називний, бо не бажає допомоги прийменників)

–       Який відмінок виражає найбільше значень? (Родовий)

–       Чому давальний відмінок називають найцікавішим? (Бо хоче знати кому дає? і чому дає?)

–       Який відмінок має при собі 28 прийменників? (Знахідний)

–       Чому місцевий відмінок називають найстарішим? (Бо він не може вживатися без прийменників і завжди вживається з ними)

Правила гри. Називаю речення, в яких іменник «мова» вжито в різних відмінках. Треба визначити відмінок і підняти відповідну сигнальну картку. Граємо двома командами.

Речення для гри.

Ой, яка чудова українська мова (Називний відмінок).

Як парость виноградної лози, плекайте мову! (Знахідний  відмінок)

Буду я навчатись мови золотої! (Родовий відмінок)

Я вдячний мові за її багатство, мелодійність! (Давальний відмінок)

Пишаймося за красу мови, її багатство!  (Родовий відмінок)

У кожній мові, в кожнім слові краси майбутнього шукай (Місцевий відмінок)

Підсумок гри. Визначається команда-переможець. Вручення листочків.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

А тут Незнайомка має для вас незвичайне завдання.

На дошці Казковий палац. Хто його «господар». Що ми знаємо про родовий відмінок?

Родовий доскіпує свого –

Хоче знати він: кого? чого?

І про тебе знать, якого роду,

Що немає роду переводу.

2. Робота над текстом

Вправа 122.

         –   Прочитайте іменники і запишіть їх в родовому відмінку.

Позначте закінчення у таких іменниках і зробіть висновок.

3. Засвоєння теоретичного матеріалу.

    Правило, с.58

4. Робота в групах.

Перевіряємо за орфографічним словником. У словнику поряд з початковою формою (Н.в.) подається закінчення родового.

Наприклад: учень, -я.

5. Розселення слів в «палаці».

Фізкультхвилинка.

6. Конкурс на краще речення зі словами з «палацу» Родового відмінка, записуємо краще на дошці і в зошитах. Визначення головних і другорядних членів у цьому реченні. Визначення частин мови.

7. Оцінювання.

(Вручення кленових листочків переможцям)

ІV. Закріплення здобутих знань.

1.     Творче списування.

Вправа 123.

Спишіть, розкриваючи дужки.

2.     Групова робота (вправа 124).

І ряд - Провідміняти слово-відгадку, ІІ ряд – виписати підкреслені іменники, поставити відмінку, позначити закінчення.

 (Переможці отримують кленові листочки)

3.     Складання речень (робота зкартками).

Складіть речення усно з поданими словами, ставлячи  їх у родовому відмінку однини.

5. Робота з цікавим матеріалом.

Ми виконували завдання Незнайомки. А ось тут вона закодувала звертання до нас всіх. Прочитати його ми зможемо, вибравши з кожного рядка букви, які не повторюються, склавши їх у слова, слова – в речення.

Робота у групах. Гра "Дешифрувальник".

ВЖШРАБРНДУДЙПТПЕЖВБ

КРСОІКОДСЗБНБУЗ

ГАМЗКОГКВЗНУНА!

 Відповідь. Шануйте рідну мову!

Запишемо цей вислів на дошці  і зошиті.

–       Яке це речення за метою висловлювання?

–       Яке воно за інтонацією?

–       Хто ж вона?

А ім’я Незнайомки ми дізнаємося, розв’язавши це завдання. Перед вами осінній букет. На листочках записані букви, складіть із них слово.

                                (Діти викладають  слово ОСІНЬ)

Осінь звертається до вас. Вона просить цінувати рідну Мову! Цінувати нашу співучу солов’їну мову.

VІ. Підсумок уроку.

Підсумкова бесіда.

–       Про що ми говорили на уроці?

–       Чого нового навчилися?

–       Що сподобалося?

Підніміть вгору листочки. Ми сьогодні ще дечого навчилися, досягли.

Слово до слова – складається мова.

VІІ. Домашнє завдання.

1.     Вправа 125.  

2.     Додаткове завдання (для сильних учнів) Дібрати синоніми до слів: келих, клуня, мить, образа

 

Тема. Узагальнення  з  теми    «Іменник.   Відмінювання іменників в  

           однині».

Мета. Повторити, закріпити і поглибити  знання  учнів  про відмінювання

           іменників в однині, збагачувати словниковий запас,  розвивати

           мовлення;  виховувати інтерес до рідної мови,  вміння  аналізувати й

          узагальнювати  навчальний матеріал. Зміцнювати  впевненість учнів  у

         власних  силах  шляхом створення ситуації успіху.

Обладнання.  Підручник «Українська мова»   4 кл., М.Д. Захарійчук,  А.І.Мовчун  виставка зошитів учнів, оформлені  таблички  «Іменник»,  «Відмінки», «Відмінювання».

Тип уроку. Урок-аукціон,  комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу.

Гей, дзвени весела пісне,

Щоб усі почули спів!

Стало в класі тихо-тихо,

І почнемо вже урок.

ІІ. Оголошення теми та мети.

Тема  на дошці: «А у нас – аукціон».

Девіз аукціону:

Той, хто більше й краще знає,

Той нагороду отримує вчасно.

–       Що таке аукціон?

Аукціон – це розпродаж, при якому покупцем стає той, хто пропонує більш високу ціну.

Сьогодні на аукціоні незвичайний товар. Він перед вами.

На дошці вивішено:

 Відмінки. Відмінювання

Іменник

Цей «товар» ви можете купити, показавши свої знання. Ваші знання про товар допоможуть виконати завдання до них. Отже, аукціон починається.

ІІІ. Узагальнення знань про іменник.

1. Першим на аукціоні виставлений Іменник.

–       Хто більше знає про іменник?

Почнемо з капітанів команд (Члени команд відповідають почергово. Коли  у класі настає тиша, тобто більше немає бажаючих відповісти, тому що все вивчене пригадали про цей «товар» – вчитель промовляє – «продано»). Власником «товару» стає команда, представник якої виступив останнім.

(Іде діалог команд)

Відповіді дітей:

1.     Слова, що є назвами предметів, називаються іменниками, відповідають на питання хто? що?

2.     Іменники, що є назвами істот відповідають на питання хто?, іменники, що є назвами неістот, тобто предметів, відповідають на питання що?

3.     Загальні іменники – це назви, що даються багатьом предметам, пишуться з малої букви.

4.     Власні іменники пишуться з великої букви.

5.     Іменники змінюються за числами.

6.     Іменники, що означають один предмет, стоять у однині.

7.     Іменники, що означають два і більше предметів, стоять у множині.

8.     Іменники, зв’язуючись з іншими словами, змінюють свої закінчення. Відмінюються.

9.     Іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду, але за родами не змінюються.

 

2. Творча робота. Складання сенкана.

Сенкан – це вірш, що складається з 5-ти рядків.

1-й рядок має містити слово, яке розпочинає тему. (Іменник)

2-й рядок – це опис теми, який складається з 2-х слів. (Два прикметника)

3-й рядок – визначає   дію,   пов’язану з темою, він складається з трьох

                    слів. (Дієслово)

4-й рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів, виражає ставлення до

                  теми, почуття з приводу обговорюваного.

5-й рядок складається з одного слова, в ньому висловлюється сутність

                 теми, ніби робиться підсумок. (Синонім). 

Квітка

Гарна,червона
Пахне, прикрашає, дивує
Це частка живої природи 
Літо

Хвилинка-цікавинка

Іменники уживаються тільки в однині: молоко, цукор, сталь, золото, городина, садовина, вишняк, милосердя, мудрість, добро, зло, сум, метро, посуд, морозиво, кенгуру.

Іменники уживаються тільки у множині: ворота, двері, сани, штани, дрова, Карпати, Суми, Чернівці, шорти, ножиці, окуляри.

3.  Другим на аукціоні виставляється «Відмінки, відмінювання»

–       Що називається відмінюванням?

–       Назвіть всі відмінки?

–       На які питання вони відповідають?

–       Приклади відмінювання іменників?

Провідміняйте зозуля, край.

–       Що є початковою формою?

–       Як змінюються кінцеві приголосні в іменниках жіночого роду перед закінченням -і у давальному та місцевому відмінках?

Наведіть приклади чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду?

Розкажіть про правопис іменників жіночого роду на -а(-я) в орудному відмінку?

Поставте слова чай, бій, гай в орудний відмінок (Чаєм, боєм, гаєм).

–       Які мають закінчення іменники жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі?

VІ. Підсумок уроку.

Підсумок аукціону (Крім командного рахунку треба ще враховувати індивідуальний вклад кожного учня при проведенні аукціону. Тож при підведенні підсумку враховувати активність дітей).

Всі «речі» продано. Аукціон завершено.

Дякую всім за знання.